چگونه سایت خود را بفروشید

چگونه سایت خود را بفروشید

 

ارزش سایت برای خریداران

این روزها بیشتر وب سایت ها با تعداد بازدید کنندگان آنها ارزشیابی می شوند. یکی از روشهای معمول ارزشیابی یک وب سایت تعداد ضربه هایی (hit) است که در هر روز ثبت می شوند، که هر کدام از آنها بین 10 تا 30 دلار ارزش دارند. یعنی اگر 1000 بازدید در روز از صفحه اول سایت شما ثبت شود. دومین شما می تواند 10/000 تا 30/000 دلار به فروش برسد. یکی دیگر از روشهای ارزش گذاری وب سایت که تا حدی خوش بینانه است تعداد بازدیدکنندگان منحصر به فرد در هر ماه است در این روش اگر یک کاربر بیش از 20 بار به وب سایت شما سر زده باشد فقط یک بار آن به حساب می آید که برای هر بازدید کننده منحصر به فرد در ماه حدود 250  دلار در نظر گرفته می شود. البته محاسبه به این شیوه سبب می شود که قیمت وب سایت شما بالاتر از قیمت واقعی آن شود. و امروزه از این روش خیلی استفاده نمی شود اما آنچه که مهم است تعداد بازدیدکنندگان، عمومیت و محبوبیت وب سایت و کیفیت نام دومین شما تعیین کننده قیمت آن است. همانند یک فروشگاه که هر چه پرمشتری تر باشد و در مکان بهتری واقع شده باشد قیمت بیشتری دارد در مورد وب سایت هم بازدید کنندگان نقش مشتری را بازی می کنند. قیمت گذاری برای وب سایت بر اساس تعداد بازدیدکنندگان یک روش قدیمی و مطمئن است.

 

برای خریداران وب سایت شما ممکن است این سوالات پیش آید:

- آیا این وب سایت درآمدی خواهد داشت؟ آیا ضمانتی برای درآمد زایی آن وجود دارد؟

- آیا جایی برای رشد و سود آوری آن در آینده وجود دارد؟

- آیا سایت ترافیک کافی دارد؟

ـ آیا طراحی وب سایت جذاب است ( البته سلیقه زیاد به خرج دادن سبب گیج شدن و فراری شدن بازدیدکنندگان می شود) و طراحی آن به گونه است استفاده از وب سایت برای کاربران ساده باشد؟

- چه زمانی دومین آن ثبت شده است؟

- رتبه سایت در موتور های جستجو مطرح چقدر است؟

- هزینه نگهداری سایت چقدر است؟

- چرا صاحب وب سایت می خواهد آنرا بفروشد؟

 

نام های دامنه معمولاً بر اساس کارایی با چهار مشخصه کلیدی ارزیابی می شوند.

1- پتانسیل توسعه تجاری- قابلیت نام دامنه شما برای استفاده به صورت یک نام یا آرم تجاری برای یک شرکت یا موسسه

2- قدرت به خاطر آوری- رابطه نام دامنه شما با رشته ای که وب سایت در آن زمینه فعالیت می کند. و همچنین نامی که بتوان آن را به سادگی بخاطر آورد.

3- طول نام- در بیشتر موارد کوتاه بودن نام دامنه بهتر است. هر چند یک نام با مفهوم و آشکار بهتر از نامی است که از ترکیب اختصارات ساخته شده باشد.

4- ارزش پسوند- پسوند ها که بعد از نام دامنه و پس از یک نقطه قرار  می گیرند می توانند com یا net یا org یا ... باشند اینکه نام دامنه شما چه باشد در ارزش آن تاثیر می گذارد. هنوز پسوند com پر ارزشتر از همه است و پسوند net در رده دوم قرار می گیرد و پس از آن پسوند org قرار می گیرد و پسوندهای دیگر در رده های بعدی قرار می گیرند.

قیمت گذاشتن برای وب سایت

توصیه ما به شما این است که حتماً سایت خود را به طور حرفه ای ارزشیابی کنید. در حقیقت این مهمترین مرحله برای فروش موفق وب سایت شماست.

برای ارزشیابی قیمت وب سایت متخصصانی وجود دارند که با قیمت کم می توانند کمک بزرگی به شما بکنند. البته در ایران چنین افرادی به ندرت یافت می شوند. تا برای یک وب سایت ایرانی رقم دقیق مشخص کنند. ولی می توان از موسسات و وب سایت های غیر ایرانی که در این زمینه فعالیت می کنند، استفاده کنید. البته چون این موسسات ایرانی نیستند بعضی فاکتور ها مانند قرار گرفتن در دایرکتوریهای ایرانی و سادگی و متداول بودن نام را در زبان فارسی نمی توانند در ارزیابی خود لحاظ کنند. ولی با توجه به اینکه رتبه سایت شما را در موتور های جستجو و دایرکتوری های تراز اول جهان مانند گوگل ، آلکسا و یاهو چک می کنند می توانند اطلاعات خوبی به شما ارائه دهند. نکته دیگر در مورد خرید و فروش وب سایت وضعیت جیب خریداران است چون هر چه خریداران شما ثروتمند تر باشند می توانند پول بیشتری بابت آن بپردازند. پس این قضیه را هم باید در نظر داشته باشید به هر حال تعیین یک قیمت معقول و متناسب مهم است چون قیمت بالا سبب فراری شدن مشتری می شود و اگر قیمت پایین بدهید ممکن است پول زیادی را از دست بدهید.

 برای قیمت گذاری به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://www.ukwebsiteforsale.co.uk

در این آدرس یک قیمت که مناسب برای خریداران انگلیسی است پیدا خواهید کرد البته در این سایت توصیه هایی هم برای افزایش ارزش وب سایت خود می توانید پیدا کنید. بعد از ارزیابی متوجه باشید که مشتریان شما در ایران هستند یا خارج از ایران تا با توجه به توانایی مالی آنها قیمت معقولی را انتخاب کنید.

آدرس دیگری که می تواند برای شما مفید باشد:

http://www.dnscoop.com

در این آدرس علاوه ب قیمت گذاری برای وب سایت شما راههایی برای کسب در آمد از آن همراه با حدود درآمد ماهیانه به شما پیشنهاد می کند و یک کد در اختیار شما می گذارد که با قرار دادن آن در میان کدهای html می توانید قیمت لحظه ای سایت خود را به صورت آنلاین نمایش دهید.

/ 0 نظر / 18 بازدید